>
2023-12-07

Renginys institucinės globos reformos 10-mečiui paminėti

Gruodžio 6 d. Vilniaus rotušėje vyko šventinis renginys žmonių su negalia institucinės globos reformos dešimtmečiui paminėti! Džiaugiamės, kad tarp renginio dalyvių ne tik specialistai, politikai ir ministerijų atstovai, bet ir patys jaunuoliai. Per 10 metų taip pat jaučiamės prisidėję prie vykdomos institucinės globos pertvarkos, ieškant sprendimų, priemonių ir būdų kaip nuo uždaros institucinės kultūros pereiti link paslaugų teikimo bendruomenėje. Siekiant užtikrinti kokybiškų paslaugų teikimą įstaiga palaispniui transformuojasi, ieškodama alternatyvų institucinei globai:

  • esame vieni iš pirmųjų pradėjusių grupinio gyvenimo namų veiklą (2017 m.)  ir šiai dienai turime 4 grupinio gyvenimo namus suaugusiems asmenims su negalia, kuriuose gyvena 37 jaunuoliai. 2024 m. I ketvirtį planuojame atidaryti dar 3 grupinio gyvenimo namus, kuriuose galės apsigyventi dar 30 jaunuolių iš globos namų. 
  • Vaikams, turintiems negalią paslaugos teikiamos 3 bendruomeniniuose vaikų globos namuose, kuriuose gyvena 17 vaikų. Šios paslaugos atitinka ir Equass paslaugų kokybės standarto reikalavimus.
  • Dalyvaudami projekte „Nuo globos link galimybių: bendruomeninių paslaugų plėtra“ pradėjome teikti apsaugoto būsto paslaugą. Apsaugotame būste apsigyveno 2 merginos iš globos namų. Pasibaigus projekto įgyvendinimo laikotarpiu paslaugą akreditavome ir toliau užtikriname tęstinumą. Apsaugoto būsto paslauga nuo 2019 metų pasinaudojo 4 suaugę asmenys su intelekto ar psichosocialine negalia. 
  • Globos namuose gyvenantys jaunuoliai aktyviai dalyvavo socialinėse dirbtuvėse. Turėjome visą būrį partnerių - VšĮ „Tapk Laisvas“, Kauno klubas „Likimo draugai“, VšĮ „Socactiva“, Kauno Arkos bendruomenė. 
  • Grupinio gyvenimo namuose gyvenantiems jaunuoliams pagalbos įsidarbinant paslauga padėjo rasti savo pirmąjį darbą atviroje darbo rinkoje. Prieš kurį laiką tai atrodė sunkiai įgyvendinama ar apskritai neįmanoma. 

Eidami pertvarkos keliu turėjome (ir vis dar turime) įvairių patirčių - nuo neigiamų išankstinių nuostatų, baimių ir nepasitikėjimo iki patirčių, drąsinančių ir skatinančių augti. Šiandien džiaugiamės ir kelione, ir rezultatu - nors iššūkių kasdienėje veikloje netrūksta.